2018 – czekając na rewolucję…

Marcin Koperski        15 grudnia 2017        Komentarze (0)

Do początku nowego roku zostało trochę ponad dwa tygodnie. Wkrótce rozpocznie się okres wzmożonego podsumowywania, analizowania wydarzeń, które miały miejsce w 2017 roku. Osobiście nie jestem wielkim zwolennikiem takich rozważań. Wolę patrzeć w przyszłość niż rozgrzebywać i analizować przeszłość. Dlatego dzisiaj napiszę Ci o tym jakich zmian w przepisach dotyczących procesu inwestycyjnego można spodziewać się w przyszłym roku. (A może być tego całkiem sporo).

Już 1 styczna 2018 roku wejdą w życie zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki oraz ich usytuowanie. Na pewno o nich słyszałeś. Dużo mówiło się o minimalnej powierzchni mieszkania, czy zmianach w zakresie obowiązku lokalizacji pralki automatycznej w łazience… W mojej opinii akurat te zmiany nie przyniosą oczekiwanych przez autorów projektu skutków (ale o tym innym razem).

Tekst opublikowanego 8 grudnia 2017 roku rozporządzenia znajdziesz tutaj.

Powoli też zbliża się moment, w którym odliczać będziemy czas do uchwalenia ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego. Ostatnio trwały jeszcze konsultacje społeczne, ale prace nad projektem idą wartko do przodu.

Obecne propozycje dosłownie wywrócą proces inwestycyjny do góry nogami, szczególnie w zakresie możliwości uzyskiwania warunków zabudowy. Ale żaby nie było pesymistycznie, to muszę przyznać, że kilka pomysłów mi się w tym projekcie podoba. Na dziś trzeba zachować spokój i poczekać co przyniosą dalsze prace nad projektem. Sam przy nowelizacji warunków technicznych przekonałem się, że pewne rozwiązania można zmienić praktycznie do ostatniego momentu przed uchwaleniem. Ostatnią wersję projekty proponowanych zmian przeczytasz tutaj.

Cały czas musimy też pamiętać, że trwają prace nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym. Trwają i trwają (już nie pamiętam kiedy pierwszy raz usłyszałem o planach kodyfikacji chyba jeszcze na studiach). I pewnie będą jeszcze trwać, ale przyszły rok przyniesie najprawdopodobniej odpowiedź na to, czy kierunek wybrany przez autorów projektu zostanie zachowany. Aktualne informacje o przebiegu procesu legislacyjnego można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Jak widzisz zmian szykuje się sporo. Niektóre są mniej lub bardziej odległe w czasie, ale biorąc pod uwagę czas, jaki potrzebny jest do przejścia pełnego administracyjnego procesu inwestycyjnego w naszym kraju (od decyzji środowiskowej do pozwolenia na budowę) warto trzymać rękę na pulsie, czy jakaś zmiana przepisów nie wpłynie nam na realizację inwestycji.

Niemniej jednak życzę sobie i Tobie, żeby wszystkie wprowadzane zmiany były na korzyść 🙂

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: