Decyzja WZ a podział działki.

Marcin Koperski        27 czerwca 2016        34 komentarze

Przeglądając komentarze do wpisów dotyczących decyzji WZ zauważyłem, że kilkukrotnie pojawia się tam kwestia związana z podziałem działki oraz ważnością decyzji WZ.

Z reguły dotyczy to sytuacji, w której do podziału działki dochodzi po wydaniu decyzji WZ, a przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę.

Pytacie co robić, ponieważ urzędnicy kwestionują ważność decyzji WZ. Często żądając przedstawienia nowej decyzji WZ.

Chociaż osobiście uważam, że urzędy nie powinny kwestionować ważności, czy też aktualności, decyzji WZ w sytuacji, kiedy po ich wydaniu nastąpił podział geodezyjny. Tym bardziej, że ustawa o gospodarce nieruchomościami wskazuje, że podział, w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jest możliwy, jeżeli nie jest sprzeczny z przepisami odrębnym albo jest zgodny z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. A więc wprost dopuszcza sytuację, w której do podziału dochodzi o uzyskaniu decyzji WZ.

Brak więc podstaw do twierdzenia, że decyzja WZ po podziale staje się nieważna. Konieczne jest jedynie wskazanie, że zakres inwestycji obejmującej pozwolenie na budowę pokrywa się z zakresem decyzji WZ. Wymaga to od projektanta szczegółowego opisu i wskazaniu na stare (przed podziałowe) oraz nowe (po podziale) numery działek ewidencyjnych.

Niemniej jednak kilkukrotnie spotkałem się z sytuacją, kiedy żadne wyjaśnienia w urzędzie nie pomagały. Pozostawało iść na wojnę albo…

… albo wyjścia są dwa.

Pierwsze dosyć radykalne, no bo skoro urzędnik twierdzi, że WZ-tka nieważna to trzeba wystąpić z wnioskiem o nową decyzję WZ. Opcja z reguły trochę czasochłonna i tak na prawdę z punktu widzenia inwestora często nie do zaakceptowania.

Drugie wyjście.

Wystąpić z wnioskiem o zmianę treści decyzji WZ w zakresie zaktualizowania numerów ewidencyjnych działek. Do takiego wniosku dołączamy decyzję podziałową wskazując, w jakim zakresie został dokonany podział. Po aktualizacji decyzji WZ nie będzie już podstaw do kwestionowania jej ważności przy wydawaniu decyzji o pozwoleniu na budowę.

Na koniec zaś chciałem Ci powiedzieć jakie jest najlepsze wyjście z tej sytuacji.

Najlepiej zapobiegać takim sytuacjom. Aby to zrobić musisz już na samym początku zaplanować cały proces inwestycyjny. Wiedząc co chcesz osiągnąć łatwo odpowiednio zorganizować wszystkie działania. Ustalić odpowiednią kolejność w zakresie pozyskiwania decyzji. Co zrobić najpierw, a co później. Tylko w taki sposób możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia komplikacji, bo zapewniam Cię, że jakieś komplikacje zawsze się pojawią.

{ 34 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karolina Sierpień 31, 2016 o 21:27

Witam, rozważam zakup działki 606 m2. Właściciel przedstawił mi decyzję o warunkach zabudowy działki 1247 m2, którą rozimiem że uzyskał przed podziałem. Zgodnie z tą decyzją uzyskał warunki zabudowy na dwa domy jednorodzinne. Czy oznacza to że po zakupie działki przeze mnie WZ wygasają? Czy może mieć znaczenie tez to że w międzyczasie właściciel połączył druga działkę z podziału z inną? Czy powinnam nalegac by wniósł wniosek o aktualizację numerów ewidencyjnych? Jakie ryzyko ponosze jeśli tego nie zrobi? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Marcin Koperski Wrzesień 4, 2016 o 23:30

Pani Karolino,

Poruszyła Pani kilka ważnych zagadnień.

Po pierwsze sam fakt zakupu przez Panią nieruchomości nie spowoduje wygaśnięcia decyzji.

Po drugie istotne jest jaki obszar obejmuje decyzja WZ. Z tego co Pani napisała, to kupowana przez Panią nieruchomość będzie stanowiła część terenu, który objęty był decyzją WZ (co może, ale nie musi stanowić problemu).

Nie musi Pani nalegać na aktualizację numerów ewidencyjnych przez sprzedającego. Może Pani to zrobić później we własnym zakresie. Ważniejsze jest ustalenie, czy podziały i scalenia, jakich dokonał sprzedający, umożliwią Pani w przyszłości wykorzystanie tej decyzji WZ we własnym zakresie (trzeba bardzo dokładnie zbadać zarówno samą decyzję WZ, jak i wszystkie decyzje w sprawie podziału i scalenia.
).

Ryzyko jakie Pani ponosi to brak możliwości wykorzystania decyzji WZ, czyli w praktyce konieczność uzyskania nowej WZ-tki.

Bardziej szczegółowej odpowiedzi mogę udzielić dopiero po zapoznaniu się z dokumentami.

Pozdrawiam,

Marcin Koperski

Odpowiedz

Małgorzata Maj 13, 2017 o 14:07

Szanowny Panie,
w powyższej kwestii tj, podziału działki po wydaniu decyzji o WZ mam pytanie czy tyczy się to również sytuacji kiedy WZ wydane są na poprzedniego właściciela (tu: ojca) a podziału działki, na którą wydano WZ, dokonuje nowy właściciel – syn?
Czy wniosek o aktualizację numerów ewidencyjnych w wydanych WZ może złożyć nowy właściciel działki?
Jak dobrze i bez większej straty czasu rozwiązać ten problem?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Odpowiedz

Marcin Koperski Czerwiec 13, 2017 o 11:51

Pani Małgorzato,

Żeby nowy właściciel mógł dokonać aktualizacji WZ konieczne jest uprzednie przeniesienie tej decyzji na niego. Przeniesienie decyzji WZ nie trwa długo. W przypadku złożenia kompletnego wniosku już po 2 tygodniach można mieć decyzję o przeniesieniu WZ-tki. Po jej uprawomocnieniu się można spokojnie składać wniosek o aktualizację.

Pozdrawiam,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Darek Czerwiec 5, 2017 o 11:36

Witam.
Zainteresował mnie Pana wpis z racji problemu, który zaistniał podczas mojego zamierzenia inwestycyjnego.
Niestety nie odnalazłem odpowiedzi, więc postanowiłem opisać zaistniałą sytuację a jednocześnie proszę o pomoc w rozwiązaniu sprawy, choć pewną drogę już znalazłem. Jest jednak dość uciążliwa.
Posiadam nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem mieszkalnym w terenie bez uchwalonego MPZP. Zamierzam wybudować dodatkowy budynek z przeznaczeniem na wynajem pod turystykę. Brak MPZP warunkuje uzyskanie WZ. Złożyłem wniosek, który rozpoczął postępowanie administracyjne. Za strony postępowania uznano sąsiadów. Z uwagi na fakt, iż jeden z sąsiadów zmarł, a nie przeprowadzono po nim postępowania spadkowego, postępowanie ws WZ zawieszono do czasu ustalenia spadkobierców. Niestety nikt nie posiada wiedzy nt ewentualnych spadkobierców więc utknęliśmy. Uznałem, że dokonam podziału nieruchomości gruntowej w tej części, która przylega granicą z owym zmarłym wykluczając ewentualnych spadkobierców z postępowania o WZ. Wówczas wystąpi przesłanka, że nie będzie to już bezpośrednie sąsiedztwo. Niestety uzyskałem w gminie informację, że do podziału nieruchomości również potrzebuje WZ. Więc klapa.
Jedynym rozwiązaniem jakie przychodzi mi do głowy jest przeprowadzenie postępowania spadkowego na mój wniosek do SR.
Ustaliłem, że takowy wniosek mogę złożyć osobiście jako, że mam interes prawny, choć nie jestem spadkobiercą.
Proszę o pomoc w sprawie, być może znajdzie Pan inne rozwiązanie, mniej uciążliwe. Jak wiadomo postępowanie sądowe może potrwać nawet kilka lat, np. jeśli ujawni się jakiś spadkobierca lub dalsi spadkobiercy, którzy aktualnie przebywają daleko za granicą, itp.

Pozdrawiam
Darek

Odpowiedz

Marcin Koperski Czerwiec 13, 2017 o 11:46

Dzień dobry Panie Dariuszu,

Rzeczywiście często się zdarza, że właśnie na etapie WZ wychodzą problemy z nieprzeprowadzonymi przez sąsiadów postępowaniami spadkowymi. Na etapie pozwolenia na budowę czasami udaje się to obejść (ograniczając obszar oddziaływania do własnej nieruchomości).

Na Pana miejscu rozważyłbym, czy nie ma przesłanek do ustanowienia kuratora spadku, ale jednoznaczna odpowiedź wymagałaby szczegółowego zapoznania się ze sprawą.

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Kamila Czerwiec 13, 2017 o 12:40

Witam Panie Marcinie,
napotkałam na mej drodze następujący problem:) W 2011 roku przed zakupem działki wystąpiliśmy z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla interesującej nas działki nr 271 i otrzymaliśmy decyzję. Później właściciel podzielił tę działkę na dwie o nr 274/7 -na której stał już budynek mieszkalny owego właściciela oraz 274/8- którą zakupiliśmy. Wystąpiliśmy więc o zmianę decyzji o warunkach zabudowy, w związku z czym otrzymaliśmy decyzje zmieniająca która uwzględniała zmianę działki z 271 na 274/7 i 274/8. Dzisiaj chcemy z mężem sprzedaż naszą działkę i przepisać warunki zabudowy i tu następuje problem, że starostwo nie akceptuje tego, ponieważ chcą aby nowy nabywca wystąpił o nowe warunki zabudowy. Czy faktycznie tak musi być????

Z góry dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Koperski Czerwiec 14, 2017 o 11:12

Pani Kamilo,

Nie wiem jakie argumenty stoją za twierdzeniami urzędników o konieczności wystąpienia o nową decyzję WZ. Jeśli decyzja nadal pozostaje w obrocie prawnym to nie powinno być problemów z jej przeniesieniem na nowego nabywcę. Jednoznacznej odpowiedzi mógłbym Państwu udzielić dopiero po zapoznaniu się z treścią decyzji.

Pozdrawiam,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Adam Czerwiec 13, 2017 o 16:45

Szanowny Panie,
Mam taki problem zamierzam kupić działkę klasy R III a. Sprzedający otrzymał decyzje o warunkach zabudowy w 2009 r.po czym jak było ujęte w decyzji że będzie dzielił działkę na 5 mniejszych ale min 800 m. tak też uczynił.Jedną działkę sprzedał Panu kowalskiemu w 20011 r. On nic nie budował po czym teraz chcę sprzedać ją mojej osobie.Udałem się do gminy a tam usłyszałem że nie mam warunków budowy ponieważ nie jest na moje nazwisko i muszę wystąpić o nową a wiem że nie dostane nowej decyzji ponieważ w nowej ustawie jest wyraźnie napisane że musi w obrębie 50 m być działka budowlana i muszę mieć od granicy działki 50 m do drogi publicznej a u mnie jest jakieś 80 m.Wiec zapytałem czy może ten 1 właściciel przepisać decyzję na mnie to usłyszałem odpowiedz że nie bo tamta decyzja tyczyła się innej działki(całej z innym nr)a tu po podziale wystąpił inny nr działki.Pytając dalej urzędnika co mam zrobić odpowiedział że można hodować marchewki.
Proszę pilnie o rade ponieważ na dniach mam notariusza

Odpowiedz

Marcin Koperski Czerwiec 14, 2017 o 11:04

Dzień dobry Panie Adamie,

Bez możliwości zapoznania się z treścią decyzji WZ z 2009 roku trudno mi ustosunkować się do kwestii odmowy przeniesienia decyzji na Pana. Możliwe, że urząd traktuje tą decyzję jako skonsumowaną (wykorzystaną) przez sprzedającego i stąd odmowa z ich strony.

Pozdrawiam,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Piotr Czerwiec 19, 2017 o 22:41

Panie Marcinie
Planuje kupno dzialki (wlasciciel posiada 3000m2 w jednym kawalku)1000m2, WZ zostaly wydane.
Wiem ze po kupnie musze sie starac o WZ na mnie i teraz pytanie, czy warunki zabudowy moga sie roznic od tych wydanych wczesniej na wlasciciela i czy tez tak dlugo bedzie trzeba na ta decyzje czekac.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Koperski Czerwiec 19, 2017 o 22:48

Panie Piotrze,

Warunki zabudowy mogą się różnić. Ale jeżeli mamy do czynienia z tym samym, albo bardzo zbliżonym obszarem, to ewentualne różnice nie powinny być duże.

A co do oczekiwania. Całe postępowanie będzie przeprowadzone od początku tzn. konieczność zawiadomienia wszystkich stron, wykonanie analizy urbanistyczno – architektonicznej, dokonanie opinii i uzgodnień. Podejrzewam, że czas oczekiwania może być zbliżony, chyba, że powodem opóźnienia w wydaniu decyzji były okoliczności związane z poszukiwaniem stron, wtedy o ten czas powinno być krócej.

Pozdrawiam,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Piotr Czerwiec 20, 2017 o 18:26

Dziekuje bardzo za odpowiedz.

Odpowiedz

Dariusz Czerwiec 26, 2017 o 11:35

Witam,
WZ zostały wstępnie złożone na całą działkę należącą do rodziców. Po wydaniu WZ, z działki została wydzielona mniejsza działka i przepisana na mnie i małżonkę. Początkowo urzędnicy mówili, że mimo, iż zmieni się numer działki i właściciele, nie będzie problemu z przepisaniem ich na nas, jeśli budynek będzie w tym samym miejscu. Jutro miałem odbierać przepisane WZ, jednak dzisiaj urzędnicy poinformowali mnie, że przepisanie jest jednak niemożliwe. Jak główny argument, podali zmianę numeru działki i właścicieli. Czy mają rację?
Będę wdzięczny za odpowiedź. PS. Szkoda, że nie znalazłem tego bloga na początku naszych planów inwestycyjnych, byłoby już dużo łatwiej.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Koperski Lipiec 6, 2017 o 12:14

Dzień dobry Panie Dariuszu,

Zmiana właścicieli nieruchomości, czy też jej części, nie stanowi podstawy do odmowy przepisania decyzji. Natomiast jeżeli chodzi o zmianę numeru działki, najprawdopodobniej trafił Pan na ten urząd, który uznaje, iż w przypadku zmiany numerów działek dochodzi do konieczności uzyskania nowej decyzji WZ.

Pozdrawiam,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Małgorzata Sierpień 1, 2017 o 15:09

Potwierdzam.
Mój Urząd Gminy zrobił dokładnie to samo: mieliśmy wydane WZ na działkę przed dokonaniem jej podziału. Po podziale musieliśmy wystąpić o nowe WZ ze względu na zmianę numeracji działek. Co za tym idzie musieliśmy także ponownie wystąpić o promesy do podmiotów zapewniających media, które trzeba dołączyc do wniosku o wydanie WZ.

Odpowiedz

Justyna Lipiec 18, 2017 o 22:09

Dzień dobry,

Rozważamy zakup działki, która miała wydane WZ – dzila rolna III a i b. Działka została podzielona na dwie równe. Właściciel jedną już sprzedał, wystąpił o zmianę treści WZ w zakresie numerów i warunki przeniósł na właścicieli działki pierwszej i na nas jako tych co zamierzają kupić tę drugą działkę. WZ odnoszą się do budowy 2 domów jednorodzinnych na tej działce przed podxiałem. Czy jeśli właściciel tej dxiałki pierwszej wystąpi o pozwolenie na budowę przed nami, dostanie pozwolenie to WZ zostaną \”skonsumowane\” i dla nas zostaną marchewki do sadzenia ?

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam,
Justyna

Odpowiedz

Marcin Koperski Lipiec 27, 2017 o 09:52

Dzień dobry Pani Justyno,

Jeżeli właściciele pierwszej działki uzyskają pozwolenie na budowę na podstawie tej decyzji WZ na dom jednorodzinny na swojej nieruchomości to niestety, ale decyzja WZ będzie uznana za „skonsumowaną”.

Pozdrawiam,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Ja Lipiec 22, 2017 o 21:08

Witam,

Gratuluję świetnego artykułu.

Chciałbym poruszyć nieco zagmatwany przypadek. Mianowicie jest działka z wydanymi WZ na dwa domy. Działka zostaje podzielona. Sprzedana zostaje jedna połówka i na kupującego zostają przeniesione WZ. Pojawia się chętny na kupno drugiej połówki. Nowe WZ na drugą połówkę nie mogą być wydane (Nowe przepisy dotyczące ziemi rolnej). Następuje więc przeniesienie WZ przez właściciela pierwszej połówki na osobę trzecią. Ta osoba dokonuje przeniesienia z powrotem na właściciela pierwsze połówki i jednocześnie na nabywcę drugiej połówki. Teraz oboje właścicieli mają WZ i pojawiają się pytania. Czy istnieje ryzyko że ktoś z nich nie dostanie pozwolenia na budowę? Czy pozwolenie na budowę pierwszego z budujących może „wygasić” WZ drugiego?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Koperski Lipiec 27, 2017 o 09:55

Dzień dobry,

Pierwsze pozwolenie na budowę spowoduje tzw. „konsumpcję” decyzji WZ, czyli faktycznie uniemożliwi drugiemu z właścicieli uzyskanie drugiego pozwolenia na budowę.

Pozdrawiam,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Sebastian Lipiec 25, 2017 o 09:29

Panie Marcinie,

Zamierzam kupić nieruchomość rolną z wydanymi WZ przed wejściem w życie ustawy rolnej z 30 kwietnia 2016r.
Nieruchomość ta składa się z trzech działek rolnych, z trzema właścicielami, którzy razem wystąpili o WZ. WZ dotyczą części działek i wskazują na ich podział na mniejsze działki budowlane.
Czy zatem należy uznawać, że całość nieruchomości posiada WZ i tym samym mogę nabyć ją z pominięciem ustawy rolnej z dnia 30 kwietnia 2016r.?
A jeżeli nie to czy obecnie właściciele mogą dokonać podziału nieruchomości zgodnego z WZ i czy wydzielona część będzie posiadała WZ i tym samym będzie można dokonać jej zakupu z pominięciem przepisów ustawy rolnej z dnie 30 kwietnia 2016r.?
Z poważaniem
Sebastian

Odpowiedz

Marcin Koperski Lipiec 27, 2017 o 09:47

Dzień dobry Panie Sebastianie,

Z przedstawionego przez Pana opisu wynika, że tylko decyzja WZ dotyczy jedynie części działki. W tym zakresie wydaje się, że nie powinno być problemów z zakupem części nieruchomości, które objęte są decyzją WZ. Żeby jednoznacznie wypowiedzieć się w tej materii musiałbym zapoznać się z treścią decyzji, o której mowa.

Co do drugiego pytania – tutaj również, bez treści decyzji trudno udzielić mi jednoznacznej odpowiedzi. Generalnie sam podział działek nie powinien spowodować utraty ważności decyzji WZ, a więc decyzja ta mogłaby stanowić podstawę do pominięcia przepisów ustawy rolnej. Sam przeprowadzałem podobne transakcje. Ale tak jak wspomniałem powyżej, jednoznacznej odpowiedzi mogę Panu udzielić wyłącznie po zapoznaniu się z treścią decyzji, dlatego zapraszam do kontaktu mailowego.

Pozdrawiam,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Marek Lipiec 26, 2017 o 12:05

Witam,

Mam działkę o powierzchni 1 ha, 10 lat temu uzyskałem decyzję o warunkach zabudowy na jeden dom mieszkalny. Kilka lat temu dokonałem podziału tych działek na mniejszą ok. 1/5 i większą 4/5 całości. Jak Pan Mecenas zauważa, brak jest podstaw, żeby uznać, żeby decyzja wygasła. Dodam, że w niedalekiej przyszłości będzie uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, który bezsprzecznie zakaże budowy domów mieszkalnych na tych działkach. Studium uwarunkowań jest na etapie uchwalania, na 100 % będzie na mojej działce zakazana budowa mieszkalna. Za sugestią Pana Mecenasa chce złożyć wniosek o zmianę decyzji administracyjnej. Czy w tym stanie rzeczy widzi Pan Mecenas szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji oraz dalej na uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy widzi Mecenas jakieś rozwiązanie, żeby obie działki mogły zostać zabudowane?
Gratuluję pomysłu na bloga, można na nim znaleźć wiele przydatnych informacji.
pozdrawiam
Marek

Odpowiedz

Marcin Koperski Sierpień 9, 2017 o 14:56

Dzień dobry Panie Marku,

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi bez dostępu do treści decyzji. Co do zasady przeciwwskazań nie powinno być. Ja osobiście spotykałem się również z sytuacjami, kiedy pozwolenie na budowę było wydawane w oparciu o decyzję WZ, która miała nieaktualne numer, wtedy inwestor wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę przedstawiał stosowne decyzje podziałowe. Sporo zależy również od praktyki stosowanej przez konkretny urząd.

Jeśli gmina uchwala dopiero Studium to ma Pan jeszcze trochę czasu, może uda się Panu uzyskać nowe warunki zabudowy na obie działki.

Pozdrawiam i dziękuje za miłe słowa.
Marcin Koperski

Odpowiedz

Joanna Lipiec 29, 2017 o 20:57

Witam serdecznie,
Zamierzam kupić nieruchomosc( 1200m kw) z 3000m działki rolnej. Właściciel posiada WZ do podobnej działki , twierdzi że może uzyskać WZ na moje nazwisko po podpisaniu umowy przedwstenej….a akt notarialny będziemy mogli podpisać (wraz z podziałem)dopiero wówczas gdy powstaną na tej działce fundamenty…czy tak rzeczywiście jest?czy mogę mieć pewność że działka po wyprowadzeniu tzw „zera” będzie moja własnością?
Pozdrawiam
Joanna

Odpowiedz

Marcin Koperski Sierpień 9, 2017 o 14:32

Dzień dobry Pani Joanno,

Oczywiście jest to możliwe. Aby mieć jednak pewność, co do przeniesienia własności działki należy zadbać o dobre, z Pani punktu widzenia, zapisy w umowie przedwstępnej.

Pozdrawiam,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Piotr Sierpień 22, 2017 o 21:09

Witam serdecznie,
Zamierzam kupić działkę 1700 m2 którą po zakupie zamierzam podzielić i sprzedać połowę. Obecnie jest to działka rolna, która nie jest objęta planem zagospodarowania terenu.Zakup działki nastąpi po uzyskaniu WZ na dwa domy jednorodzinne. Przed zakupem powstanie umowa warunkowa sprzedaży działki.Moje pytanie brzmi czy w umowie warunkowej oprócz warunku uzyskania WZ na dwa domy jednorodzinne może wystąpić również drugi warunek dotyczący podziału działki i przepisaniu WZ na dwie odrębne działki. Czy wydanie WZ na dwa domy jednorodzinne zapewnia możliwość późniejszego podziału działki oraz przepisaniu WZ.

Pozdrawiam Piotr

Odpowiedz

Marcin Koperski Sierpień 24, 2017 o 02:32

Dzień dobry Panie Piotrze,

Warunek taki może wystąpić. Mam jednak wątpliwości co do jego skuteczności. Szczególnie, jeśli decyzja WZ miałaby zostać przeniesiona na Pana i kolejną jeszcze jedną osobę. W dodatku o ile na takiej jednej WZtce możliwe będzie dokonanie podziału, to mogą wystąpić problemy z pozwoleniem na budowę. W grę bowiem nie tylko będzie wchodzić możliwość uzyskania pozwolenia na budowę w oparciu o decyzję WZ, która wydana byłą na stare numery działek, ale również kwestia konsumpcji tej WZtki.

Panie Piotrze zapraszam do kontaktu mailowego. Jest sposób, żeby to odpowiednio i bezpiecznie przeprowadzić.

Pozdrawiam,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Jakub Sierpień 31, 2017 o 00:19

Panie Mecenasie,
czemu Pan do mnie nie zadzwonił, jak planowałem swoje przedsięwzięcie? 😉
Decyzja WZ z 30.01.2017 r. pozyskana przed podziałem działki na „budynek gospodarczy w ramach istniejącej zabudowy zagrodowej na części działki nr … oznaczonej liniami rozgraniczającymi teren inwestycji na zał. graficznym, której inwestorem są Państwo …” wydana na inne osoby. Obecnie grunt jest po podziale i przekazaniu mi działki, której część objęta jest obszarem zabudowy wyznaczonym w WZ. Obszarem zabudowy WZ objęta jest również część innej, nie przekazanej mi działki.
Jestem nieszczęśliwym użytkownikiem gminy, która karze pisać nową decyzję. Dziś Pan w urzędzie poinformował mnie, żebym składał wniosek, ale i tak pewnie nie przejdzie, bo jest grunt klasy III. W WZ wykazano, że nie jest to przeszkodą z uwagi na rozbudowę istniejącej zabudowy zagrodowej o budynek gospodarczy. Po podziałach i zmianach właścicielskich chyba uznaje te wyłączenie za niebyłe. Załamany jestem tak głęboko, że tylko mój optymizm trzyma mnie przy życiu i to pomimo pesymistycznych przewidywań 😉

Odpowiedz

Marcin Koperski Sierpień 31, 2017 o 10:37

Dzień dobry Panie Jakubie,

Dziękuje za miły komentarz 🙂 Niestety nie mogę być wszędzie 😉

A Pana obecnej inwestycji nie da się podciągnąć pod zabudowę zagrodową?

Pozdrawiam,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Jakub Wrzesień 1, 2017 o 23:06

Na nowej działce po podziale, tej na której planuję inwestycję, nie ma żadnej zabudowy. A ta sąsiednia, z zabudową zagrodową (część „macierzystej” sprzed podziału) należy do rodziców. Więc da się coś z tym zrobić?

Odpowiedz

Marcin Koperski Wrzesień 11, 2017 o 15:36

Panie Jakubie,

Myślę, że mógłbym Panu pomóc. Zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego w celu omówienia warunków współpracy.

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Ewelina Wrzesień 7, 2017 o 23:41

Witam serdecznie,Panie Marcinie mam poważny problem ,który spędza mi sen z powiek,Mam działkę rolna jako współwlasność z moim ex,ktorą odpisali nam kiedys moi rodzice gdyz mieliśmy zbudować na niej dom.Obecnie musze te działkę sprzedać /wspólnie/ niestety nie moge jej podzielić gdyż jest jako rolna,Działka ma 1600m2.W 2000r dostałam zaświadzenie z urzędu gminy ze jest to dzialka budowlana a pozniej po jakichś zmianach stała się nagle rolna/brak plany zagosp przestrz/.Mialam kupca na tę działkę ale chcial kupić tylko 1000m2.Nie mam pojęcia jak to „ugryżć”. W związku z tym mam pytanie…Gdybym uzyskała WZ czy mogłabym ją pózniej rozdzielić na dwie działki?np jedna 1000m2 a druga 600m2?iewentualnie wytyczyć tez drogę?Bardzo prosze o pomoc….

Odpowiedz

Marcin Koperski Wrzesień 11, 2017 o 15:41

Dzień dobry Pani Ewelino,

Chętnie Pani pomogę. Opisany przez Panią stan faktyczny wydaje się skomplikowany, dlatego zapraszam do bezpośredniego kontaktu mailowego lub telefonicznego w celu uzupełnienia informacji i ustalenia warunków współpracy.

Pozdrawiam,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.koperski@kancelariakoperski.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: