Nowelizacja prawa budowlanego – prace w komisji.

Marcin Koperski        05 grudnia 2014        Komentarze (0)

Jakiś czas temu pisałem o planowanej nowelizacji prawa budowlanego, w kontekście dokonywania zgłoszenia zamiaru przystąpienia do budowy domu jednorodzinnego. Przy okazji próby odpowiedzi na pytanie o termin wejścia w życie tej nowelizacji obiecałem Ci, że na bieżąco postaram się informować o przebiegu prac legislacyjnych.

Z tego powodu, wczoraj, gdy przyszedł czas relaksu i odpoczynku, zamiast poczytać książkę, albo obejrzeć jakiś dobry film włączyłem sobie zapis obrad podkomisji nadzwyczajnej, która przyjmowała poprawki do projektu rządowego nowelizacji prawa budowlanego. Przyznam Ci się, że do tej pory nie śledziłem w ten sposób prac żadnej komisji sejmowej.

Obrady nie były burzliwe i ograniczały się do krótkich wymian zdań oraz do zatwierdzania kolejnych poprawek. I już w tym momencie można powiedzieć, że finalna wersja ustawy będzie znacząco różniła się od projektu rządowego.

Jeżeli chodzi o różnice w stosunku do projektu rządowego to mam i dobre, i złe wiadomości.

Zacznę może od jednej gorszej.

Mianowicie zaakceptowano poprawkę, która ogranicza możliwość zgłoszenia budynków mieszkalnych jednorodzinnych do wyłącznie wolnostojących. W praktyce oznaczałoby to, że bez względu na obszar oddziaływania budynek jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej będzie zawsze wymagał pozwolenia na budowę.

Z dobrych wiadomości,

jedna z zaakceptowanych poprawek przewiduje rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych podlegających zgłoszeniu między innymi o wolnostojące parterowe budynki gospodarcze w tym: garaży, altan oraz przydomowych ganków, oranżerii zimowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 do łącznie dwóch takich obiektów na każde 500 m2 powierzchni działki.

Proponowanych i zaakceptowanych poprawek było oczywiście więcej. Jak projekt nabierze bardziej konkretnego kształtu postaram się przedstawić Ci więcej szczegółów. Jak widzisz posłowie nie próżnują i sam jestem ciekaw, jaki będzie finalny efekt. Na razie nie pozostaje nic innego jak czekać  na dalszy rozwój wydarzeń.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/procesbudowlanyblog.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.koperski@kancelariakoperski.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: