Projekt nowelizacji prawa budowlanego w senacie.

Marcin Koperski        05 lutego 2015        Komentarze (0)

Już dziś i ewentualnie jutro nad projektem nowelizacji prawa budowlanego będzie pracował senat.

Ponieważ nie sądzę, żeby projekt ustawy jeszcze w jakiś znaczący sposób uległ zmianie, dzisiaj postanowiłem napisać o kilku zmianach, które w mojej opinii będą miała największe znaczenie.

Bardzo dobrym rozwiązaniem, które zostanie wprowadzone przez nowelizację, jest doprecyzowanie procedury  zgłoszenia zamiaru przystąpienia do robót budowlanych. Do tej pory, z uwagi na brak zapisów ustawowych, powstawały spore wątpliwości jak liczyć termin do wniesienia sprzeciwu od zgłoszenia. W dodatku orzecznictwo sądów administracyjnych pozostawało niespójne, co powodowało duże wątpliwości zarówno u stron postępowania, jak i u samych urzędników. Precyzyjne zapisy ustawy wyeliminują wszelkie wątpliwości w tym względzie.

Pozytywną zmianą jest również rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych, których budowę można rozpocząć bez pozwolenia na budowę, jedynie w oparciu o zgłoszenie. W szczególności za dobry krok uważam umożliwienie budowy garażu, oraz innych przydomowych obiektów budowlanych, w oparciu o zgłoszenie.

W mojej opinii ten zapis, dla przysłowiowego Kowalskiego, będzie miał większe znaczenie niż budowanie domów jednorodzinnych w oparciu o zgłoszenie.

Uważam również, że bardzo duże znaczenie będzie miała zmiana wprowadzająca możliwość zastosowania ulg w opłacie legalizacyjnej. Nowelizacja umożliwi organom rozłożenie opłaty legalizacyjnej na raty, a nawet w pewnych wypadkach całkowite jej umorzenie.

Oczywiście nowelizacja wprowadza dużo więcej zmian, ale te trzy zmiany, a właściwie grupy zmian uważam za kroki, które rzeczywiście ułatwią administracyjną część procesu budowlanego.

Jak pewnie zauważyłeś nie wspomniałem nic o sztandarowej zmianie dotyczącej domów jednorodzinnych oraz zmniejszenia wymagań dotyczących projektu budowlanego o posiadanie stosownych oświadczeń o zapewnieniu dostaw mediów czy też możliwości przyłączenia do drogi publicznej.

Co do tych dwóch zmian mam dosyć krytyczne podejście, którym podzielę się z Tobą w następnym wpisie.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/procesbudowlanyblog.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.koperski@kancelariakoperski.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: