Zmiany w prawie budowlanym – przepisy przejściowe

Marcin Koperski        04 lipca 2015        Komentarze (0)

Sporo czasu minęło od mojego ostatniego wpisu.

Sporo też od tego czasu zmieniło się w moim życiu.

Dynamika oraz ilość zmian spowodowała, że 24 godzinna doba skurczyła się do granic możliwości i brakło czasu na rzetelne pisanie. Z drugiej strony rzadko kiedy się zdarza, żeby w ciągu niespełna 3 miesięcy zmienić stan cywilny, obchodzić 30 urodziny i w dodatku rozpocząć bardzo intensywną współpracę z jednym z największych deweloperów w Polsce.

Zmiany w prawie budowlanym

Zmiany w prawie budowlanym – przepisy przejściowe

W tak zwanym międzyczasie, 28 czerwca 2015 nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie.

Jak zwykle w takich sytuacjach pierwszym problemem, jaki się pojawia to co z postępowaniami, które wszczęte zostały jeszcze w momencie obowiązywania poprzednich przepisów, ale organy nie zdążyły ich zakończyć. Które przepisy stosować? Nowe? Czy do tej pory obowiązujące?

Istotne to szczególnie będzie w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, które przed wejściem w życie przepisów wymagały pozwolenia na budowę, a po jej wejściu w życie wystarczy zgłoszenie.

Z pomocą w rozstrzygnięciu problemu przyjdzie nam art. 6 ustawy nowelizacyjnej, który wprost rozstrzyga kwestię związaną z tym, którą wersje ustawy mamy zastosować.

Jego pierwszy zapis mówi, że w stosunku do wszczętych postępowań i niezakończonych wydaniem ostatecznej decyzji zastosowanie będą miały przepisy ustawy dotychczasowej. Co oznacza, że nowelizacja na te postępowania nie miałaby żadnego wpływu.

Niemniej jednak od powyższej zasady ustawodawca wprowadził wyjątki.

Po pierwsze dotyczący pozwolenia na budowę/zgłoszenia budowy budynku jednorodzinnego.

W takiej sytuacji, jeżeli wniosek złożyłeś przed wejściem w życie nowelizacji, masz 30 dni (od dnia wejścia w życie ustawy) na złożenie wniosku o rozpatrzenie sprawy na podstawie przepisów ustawy w nowym brzmieniu.

Skuteczność takiego wniosku będzie uzależniona od obszaru oddziaływania projektowanego budynku. Jeżeli będzie on wykraczał poza Twoją nieruchomość to niestety, ale będziesz zmuszony uzyskać pozwolenie na budowę.

Drugi wyjątek dotyczy zapisów odnoszących się do postępowań legalizacyjnych, których mam nadzieję nigdy nie doświadczysz.

Ustawodawca wprowadzając pewne ułatwienia odnośnie opłat legalizacyjnych postanowił, że w tych wszystkich postępowaniach, które do dnia wejścia w życie nowelizacji nie zakończyły się ostateczną decyzją, będzie możliwe zastosowanie ustawy w nowym brzmieniu.

Z zaległości zostało mi jeszcze kilka odpowiedzi na komentarze. Postaram się wkrótce na wszystkie odpowiedzieć.

Tymczasem życzę Ci miłego najcieplejszego w tym roku weekendu 🙂

Marcin Koperski
radca prawny

Photo by Scott Webb on Unsplash

***

Jak przesunąć granice obszaru analizowanego?

Wyznaczenie obszaru analizowanego nierozłącznie związane jest z decyzją ustalającą warunki zabudowy.

To w tak wyznaczonym obszarze organ będzie szukał zabudowanych nieruchomości, które posłużą do określenia parametrów Twojej inwestycji [Czytaj dalej…]


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/procesbudowlanyblog.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.koperski@kancelariakoperski.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: