Budowa domku jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie – projekt zmiany ustawy prawo budowlane.

Marcin Koperski        06 sierpnia 2014        20 komentarzy

Miałem Ci dzisiaj opowiedzieć kilka rzeczy na temat „remontu” lokalu mieszkalnego. Przygotowałem już sobie nawet dużą część wpisu. Jednak w dniu wczorajszym z posiedzenia Rady Ministrów dobiegły bardzo ciekawe informacje.

Otóż zaakceptowano i skierowano do sejmu projekt nowelizacji prawa budowlanego. Co prawda już od jakiegoś czasu mówiło się o planowanych zmianach, ale dopiero teraz nabierają one konkretnego kształtu. Założeniem projektu jest między innymi usprawnienie procesu inwestycyjnego. Usprawnienie dotyczyć ma przede wszystkim skróceniu czasu oczekiwania na decyzję o pozwoleniu na budowę.

W informacjach, które dobiegają z różnych źródeł można się dowiedzieć, że już w przyszłym roku będzie można rozpocząć budowę domu jednorodzinnego jedynie po dokonaniu skutecznego zgłoszenia zamiaru przystąpienia do budowy. Oczywiście będzie trzeba odczekać jeszcze 30 dni na ewentualny sprzeciw, ale w rzeczywistości ma to znacząco obniżyć czas potrzebny do rozpoczęcia inwestycji.

Dla wielu inwestorów to wspaniała informacja.

Pamiętać jednak należy o jednej istotnej rzeczy, o której duża część wiadomości nie wspomina. Mianowicie wybudowanie domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie będzie możliwe jedynie w sytuacji, kiedy obszar oddziaływania takiego budynku nie będzie wykraczał poza działkę lub działki, na których został taki budynek zaprojektowany.

Wbrew pozorom jest to istotne ograniczenie.

Jeśli rozważasz budowę domu jednorodzinnego, zastanawiasz się, czy robić to w tym lub przyszłym roku, warto przemyśleć czy czekać na nowe przepisy.

Osobiście mam kilka zastrzeżeń, co do zaproponowanych przez rząd rozwiązań. Jednak uważam, że zaproponowana zmiana, w zakresie realizacji domu mieszkalnego jednorodzinnego, idzie w dobrym kierunku.

Jeśli masz jakieś przemyślenia, co do projektu ustawy, to proszę podziel się nimi w komentarzu. Chętnie poznam również Twój punkt widzenia.

{ 20 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojtek Sierpień 16, 2014 o 15:06

Mianowicie wybudowanie domu jednorodzinnego w oparciu o zgłoszenie będzie możliwe jedynie w sytuacji, kiedy obszar oddziaływania takiego budynku nie będzie wykraczał poza działkę lub działki, na których został taki budynek zaprojektowany.

Czy np. cień rzucany na inną działkę jest przykładem takiego oddziaływania?

Odpowiedz

Marcin Koperski Sierpień 18, 2014 o 15:30

Dzień Dobry,

Dziękuje Panu za komentarz.

Co do odpowiedzi na pytanie. Sam cień nie będzie przykładem oddziaływania. Konieczne będzie znalezienie przepisu, który wprowadza ograniczenia w zagospodarowaniu sąsiedniej nieruchomości związane z zacienianiem przez planowany budynek. Tu za przykład mogą posłużyć przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczące przesłaniania w szczególności § 13.

Ale wszystko, jak zawsze zależy od konkretnego przypadku.

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Konrad Sierpień 29, 2014 o 20:48

To kiedy można się spodziewać wejścia w życie tej ustawy, czyli od kiedy będzie nowe prawo budowlane obowiązywało?

Odpowiedz

Marcin Koperski Wrzesień 1, 2014 o 10:38

Dzień Dobry Panu,

Z informacji publikowanych przez rząd planowany czas wejścia w życie ustawy to początek przyszłego roku. Mając jednak na uwadze, że mamy wrzesień, a w obecnej wersji okres oczekiwania na wejście w życie ustawy od dnia jej publikacji wynosi 3 miesiące termin ten wydaje mi się nierealny. Wydaje mi się, że jeżeli do końca roku ustawa przejdzie przez sejm to jest szansa, że przepisy zaczną obowiązywać w połowie przyszłego roku. No ale z naszą władzą ustawodawczą to nigdy nie wiadomo 🙂

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Teresa Wrzesień 7, 2014 o 18:39

Czy budowa na dzialce <16m w odleglosci 1,5 m tez bedzie podlegac zgloszeniu?

Odpowiedz

Marcin Koperski Wrzesień 9, 2014 o 20:46

Dzień Dobry Pani,

Taka budowa może nie kwalifikować się na zgłoszenie. Przyjmuje się, że w przypadku usytuowania budynku w odległości mniejszej niż określona w przepisach techniczno – budowlanych automatycznie kwalifikuje sąsiednią nieruchomość do obszaru oddziaływania.

Dlatego nawet po zmianie przepisów będzie potrzebne pozwolenie na budowę.

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

helena Wrzesień 13, 2014 o 23:16

Witam Pana prosilabym Pana o odpowiedz czy mpzp z 1997 sa wazne ,czy stracily moc 31.12.2003 r. jak rozumiec punkt 2 art 87 ust 3 ustawy o planowaniu przestrzennym.um nie chce mi wydac wz.moze jakies orzeczenia nsa,sn.dziekuje.

Odpowiedz

Marcin Koperski Wrzesień 16, 2014 o 14:06

Dzień Dobry Pani,

Zgodnie ze wskazanymi zapisami ustawy moc utraciły plany, które uchwalone zostały przed 1 stycznia 1995 roku. Plan, który został uchwalony po tej dacie nie traciły mocy 31 grudnia 2003 roku. Wskazany przez Panią przepis należy rozumieć w taki sposób, iż plany uchwalone po 1 stycznia 1995 roku zachowywały ważność bezterminowo.
A co jest powodem odmowy wydania WZ?

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Mariusz Listopad 5, 2014 o 22:04

Dzień dobry,

W marcu 2015 chciałbym rozpocząć budowę domu jednorodzinnego. Czy jest szansa, że nowa ustawa mnie obejmie tzn. nie będę musiał składać pozwolenia na budowę tylko zgłoszenie?

Pozdrawiam
Mariusz

Odpowiedz

Marcin Koperski Listopad 6, 2014 o 15:33

Dzień Dobry Panu,

To jest bardzo dobre pytanie. Zapowiedzi rządu były takie, że ustawa ma zacząć obowiązywać w I połowie,a nawet w I kwartale przyszłego roku. Ustawa jest już w sejmie. Po pierwszym czytaniu skierowano ją do prac w Komisji Infrastruktury, która w tym celu powołała komisję nadzwyczajną. Mamy więc dopiero początek procesu legislacyjnego.

Osobiście mam duże wątpliwości, czy do końca tego roku ustawa zostanie uchwalona przez Sejm, a jeszcze musi ją przegłosować Senat no i oczywiście podpisać Prezydent. Biorąc pod uwagę jeszcze 3 miesięczne oczekiwanie na wejście w życie ustawy od jej ogłoszenia to wątpię, żeby zaczęła obowiązywać wcześniej niż w połowie przyszłego roku.

Jeżeli chce Pan zacząć budowę w marcu to nie powinien się Pan nastawiać na zgłoszenie. Radziłbym już teraz myśleć o pozwoleniu na budowę.

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Lucyna Listopad 17, 2014 o 12:09

Dzień dobry Panu!

Mam prośbę, czy mógłby mi Pan podpowiedzieć od czego mam zacząć? Otóż moja mama mieszka na wsi w domu wybudowanym przed wojną i jedynymi dokumentami jakie posiada to akt własności. Nie ma żadnych planów zabudowań. Ponieważ mam zostać spadkobiercą chciałabym w przyszłym roku zrobić nowy dach i nie mam pojęcia jakie dokumenty powinnam posiadać żeby robić wszystko legalnie.

Odpowiedz

Marcin Koperski Listopad 18, 2014 o 10:01

Dzień Dobry Pani,

Dziękuje za komentarz. Mam nadzieję, że nie będzie miała mi Pani za złe, że postaram się odpowiedzieć na Pani pytanie w oddzielnym wpisie.

Zapraszam do przeczytania wpisu

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Jolanta Listopad 30, 2014 o 10:03

Dzień dobry,
w przyszłym roku chciałabym wykonać nadbudowę części parterowej istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, kilka dni temu otrzymałam decyzję ustalającą warunki zabudowy (czekałam na nie równe 5 miesięcy) zastanawiam się czy zlecić wykonanie projektu i złożyć dokumenty do pozwolenia na budowę, czy poczekać na nowelizację ustawy-zgłoszenie.
Moje pytanie – czy do zgłoszenia trzeba będzie posiadać projekt który będzie musiał być zatwierdzony przez odpowiedni wydział.

Odpowiedz

Marcin Koperski Grudzień 4, 2014 o 23:07

Dzień Dobry Pani,

Projekt budowlany na pewno będzie Pani potrzebny. Jeżeli nawet udałoby się „załapać” na zgłoszenie to ustawa nie będzie Pani zwalniać z obowiązku posiadania i przedstawienia wraz ze zgłoszeniem projektu budowlanego.

Pytanie jest, czy w Pani przypadku w ogóle jest szansa na to, żeby po nowelizacji móc dokonać tylko zgłoszenia. W wersji rządowej na pewno nie, bo w niej jest mowa tylko o przebudowie, ale wszystko w rękach posłów.

W każdym razie na dzień dzisiejszy radzę nie oglądać się na ustawę tylko robić projekt i starać się o pozwolenie na budowę.

Pozdrawiam Panią serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

adam Styczeń 29, 2015 o 18:38

Witam serdecznie. Mam działkę na obszarze natura 200o w tym roku chciałbym tam postawić taki niewielki budyneczek gosp.do 20 m bez fundamentów z drzewa ,czy po wejściu nowelizacji będę to mógł zrobić tylko na zgłoszenie tak jak przewiduje ustawa

Odpowiedz

Marcin Koperski Luty 9, 2015 o 15:12

Dzień Dobry Panie Adamie!

Tak będzie Pan mógł wykonać budynek gospodarczy w oparciu o zgłoszenie. Zarówno w świetle obecnie obowiązujących przepisów, jaki i przepisów, które przewiduje nowelizacja. Przed wystąpieniem o zgłoszenie proszę pamiętać o decyzji WZ, chyba, że na Pana działce obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Marcin Koperski

Odpowiedz

Sylwia Luty 24, 2015 o 11:17

Chcielibyśmy z mężem rozpocząć budowę domu jednorodzinnego na naszej działce. W pobliżu nie ma żadnej zabudowy więc problem oddziaływania odpada, jednakże na tą chwile działka nie ma dostępu do drogi publicznej z uwagi na rów melioracyjny w którym jest przepust- jednak ma on szerokość jedynie 3m. Czy po zmianie przepisów będzie możliwe pobudowanie domu bez spełnienia przesłanek o dostępie do drogi publicznej? Czy będziemy zmuszeni spełnić warunki i wystąpić z pozwoleniem na budowę

Odpowiedz

Marcin Koperski Luty 26, 2015 o 00:30

Witam Pani Sylwio 🙂

Brak zabudowy na sąsiednich działkach nie powoduje, iż problem oddziaływania odpada. Obszar oddziaływania planowanego budynku, to obszar, w którym może on powodować ograniczenia w jego zabudowie również przyszłej. Głównie to czy obejmuje on sąsiednie nieruchomości zależy od wielkości działki, na której planowany jest budynek oraz od jego położenia względem granic.

Co do wymogów projektowych. Projekt nowelizacji przewiduje, że będzie można uzyskać pozwolenie na budowę bez konieczności uzyskiwania uzgodnień w zakresie między innymi dostępu do drogi publicznej, bez względu na to, czy budowę można rozpocząć w oparciu o zgłoszenie robót budowlanych czy też w oparciu o pozwolenie na budowę. W teorii mogliby Państwo rozpocząć budowę bez faktycznego dostępu do drogi publicznej i w trakcie realizacji budynku starać się o uzyskanie zgody na zjazd z drogi publicznej.

Osobiście radziłbym jednak uzyskać wcześniej uzgodnienie dotyczące zjazdu na działkę, bo w przypadku, kiedy Państwo wybudują dom, a okaże się, że z różnych względów budowa zjazdu jest niemożliwa mogą mieć Państwo problemy.

Pozdrawiam,

Marcin Koperski

Odpowiedz

Norbert Czerwiec 30, 2016 o 12:21

Man dom przedwojeny jak mam udowodnić ze nad gankiem był niewielki taras?

Odpowiedz

Marcin Koperski Czerwiec 30, 2016 o 14:01

Dzień Dobry Panie Norbercie,

W każdy możliwy sposób. Ja osobiście polecam jakieś stare fotografie, na których będzie widać ten taras. A jeżeli Pan takowych nie posiada to można wystąpić o przesłanie archiwalnych zdjęć lotniczych, z których może będzie widać, że ten taras był już wcześniej. Więcej informacji na temat możliwości uzyskania takich zdjęć lotniczych znajdzie Pan tutaj

Pozdrawiam,

Marcin Koperski

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.koperski@kancelariakoperski.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: