Przybliżona data wejścia w życie nowelizacji prawa budowlanego.

Marcin Koperski        19 marca 2015        4 komentarze

W ten poniedziałek (16 marca 2015 roku) Prezydent podpisał ustawę z dnia 20 lutego 2015 roku o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (tzw. małą nowelizację prawa budowlanego).

Sam podpis Prezydenta nie powoduje jednak, że przepisy ustawy mogą być stosowane. Do zakończenia procesu legislacyjnego i wejścia w życie ustawy niezbędne jest jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw oraz upływ tzw. vacatio legis.

Już dzisiaj mogę Ci powiedzieć, jaki jest przybliżony termin wejścia w życie nowelizacji.

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się informacja, że publikacja nowelizacji nastąpi najpóźniej 3 kwietnia 2015 roku.

Jeżeli termin publikacji zostanie dotrzymany to z dniem 4 lipca 2015 roku ustawa zacznie obowiązywać.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Beata 20 marca, 2015 o 12:35

Witam serdecznie,
interesuje mnie, czy po wejściu w życie znowelizowanej ustawy – będzie konieczne uzyskanie warunków zabudowy i przedłożenie wraz ze zgłoszeniem zamiaru robót niewymagających pozwolenia na budowę dla przebudowy domu jednorodzinnego w zabudowie zagrodowej. Działka – pow.7000 m2, nie jest objęta pzp, znajduje się w otulinie mazowieckiego parku krajobrazowego i na terenie warszawskiego obszaru chronionego krajobrazu. Przebudowa polega na dobudowie tarasu i zadaszeniu go – odległości od granic działki są większe od 4 m. Dom jest piętrowy i podpiwniczony. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Beata

Odpowiedz

Marcin Koperski 24 marca, 2015 o 13:37

Dzień Dobry Pani Beato,

Będzie Pani potrzebowała decyzji WZ. Z tego co Pani opisała to nie będzie to przebudowa, a rozbudowa budynku jednorodzinnego. Tak należy kwalifikować dobudowę tarasu i jego zadaszenie. Natomiast jeżeli zachowane będą odległości oraz inne przepisy nie będą powodowały ograniczeń w zabudowie działek sąsiednich to w myśl nowych przepisów wystarczy Pani zgłoszenie.

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Beata 31 marca, 2015 o 09:05

Ustawa zostala ogloszona 27 marca. Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Koperski 1 kwietnia, 2015 o 21:38

Witam Pani Beato,

Dziękuje bardzo za informacje. Ostatnio miałem trochę mniej czasu na bieżące śledzenie dziennika ustaw.

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.koperski@kancelariakoperski.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: