Jak długo ważna jest decyzja o warunkach zabudowy?

Marcin Koperski        28 września 2014        20 komentarzy

Kończy się wrzesień. Ostatnia niedziela mija pod znakiem słońca. Czyżby ostatnie podrygi lata?

Dla mnie wrzesień był bardzo intensywny. Sporo wyzwań w kancelarii, do tego przygotowania do nowego sezonu. Budowanie formy biegowej i opanowywanie zmian przepisów do gry w koszykówkę.

Na szczęście FIBA robi to rzadziej niż nasz ustawodawca 🙂

Wśród wielu rzeczy, którymi zajmowałem się w tym miesiącu szczególnie w głowie utkwiło mi tytułowe pytanie, ponieważ kilka razy musiałem w tej materii rozwiewać wątpliwości. Skąd w ogóle pojawiają się wątpliwości odnośnie terminu ważności decyzji o warunkach zabudowy.

Myślę, że z dwóch powodów.

Po pierwsze ustawodawca limituje ważność pozwolenia na budowę. Naturalne więc dla wielu osób wydaje się, że również takie ograniczenia dotyczą warunków zabudowy.

Po drugie.

W poprzednio obowiązującej ustawie, która regulowała kwestię planowania i zagospodarowania przestrzennego, zamiast decyzji o warunkach zabudowy była decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jednym z jej obligatoryjnych elementów było określenie przez organ okresu jej ważności.

Ale jak to wygląda dzisiaj?

Na dzień dzisiejszy ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie przewiduje żadnego terminu ważności decyzji ustalającej warunki zabudowy.

Jedyne ograniczenia, jakie dotyczą obowiązywania wydanej decyzji o warunkach zabudowy, dotyczą przesłanek, które uprawniają organ do stwierdzenia jej wygaśnięcia.

Ja idę skorzystać z ostatnich promieni słonecznych. A Ty drogi czytelniku już wiesz, że nie musisz się martwić o ważność swojej decyzji o warunkach zabudowy. No może do momentu, kiedy nie zajdą okoliczności uprawniające organ do wygaszenia decyzji… ale o tym innym razem.

{ 20 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Mirek 30 września, 2014 o 12:00

Ciekawy temat, szkoda tylko że bez rozstrzygnięcia. Ja spotkałem się z bezterminowymi warunkami zabudowy jaki i terminowymi. Pozdrawiam .

Odpowiedz

Marcin Koperski 1 października, 2014 o 14:41

Dzień Dobry,

Dziękuje za komentarz 🙂

Bo jeszcze czasami trafiają się warunki zabudowy wydane na podstawie już nie obowiązujących przepisów i w tych może, a nawet musi znaleźć się czas obowiązywania decyzji.

Natomiast wszystkie te decyzje, które wydawane są w oparciu o ustawę obowiązującą na dzień dzisiejszy takich ograniczeń nie posiadają. Gdyby zaś miały to z punktu widzenia wnioskodawcy jest to podstawa do odwołania, bowiem obecna ustawa nie daje organom kompetencji do określenia takiego terminu.

Wydaje mi się, że przynajmniej ta kwestia jest rozstrzygnięta 🙂

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Basia 24 lutego, 2015 o 13:19

Witam

Planuje kupić działkę. Sprzedawcy piszą czasami w ogłoszeniach, że ich działki posiadają warunki zabudowy. Przed zakupem działki chcemy ją sprawdzić (księgi wieczyste, itd) w tym warunki zabudowy. Czy jak posiada je właściciel to nam je kseruje? Czy my występujemy o wydanie ich dla nas? Czy to wtedy też trwa z 3- mce?

Pozdrawiam
Basia

Odpowiedz

Marcin Koperski 26 lutego, 2015 o 00:18

Witam serdecznie 🙂

Jeżeli zależy Państwu na sprawdzeniu warunków zabudowy to mogą Państwo, albo poprosić właściciela o pokazanie decyzji, albo też we własnym zakresie wystąpić w trybie informacji publicznej o wydanie kopii decyzji WZ przez urząd. Szybciej będzie uzyskać to od właściciela, ponieważ uzyskiwanie decyzji w trybie dostępu do informacji publicznej trwa około 14 dni.

Jeżeli właściciel posiada warunki zabudowy, to po zakupie przez Państwa działki może tą decyzję na Państwa przepisać. Składa się w tym celu odpowiedni wniosek w organie wydającym decyzję i organ dokonuje przeniesienia takiej decyzji na Państwa. Wtedy mogą Państwo w oparciu o tą decyzję starać się o pozwolenie na budowę.

Pozdrawiam :),
Marcin Koperski

Odpowiedz

wiesiek 2 marca, 2015 o 19:46

Witam mam pytanie ja proszę gmine o warunki zabudowy nie dadza mi bo tlumacza raz ze jest za durzy spadek drogi a tak naprawdę nie wiem bo slyszalem ze tak naprawdę chodzi im oto ze musza droge odsnierzac i smieci odbierać proszę o pomoc

Odpowiedz

Marcin Koperski 3 marca, 2015 o 13:05

Dzień Dobry Panu,

Jeżeli chodzi o odmowę wydania decyzji WZ to jest to sprawa, w której trudno doradzić w komentarzu. Trzeba przeanalizować treść wniosku, decyzji. Jeżeli odebrał Pan decyzję i się Pan z nią nie zgadza to pozostaje Panu złożenie odwołania, ale to Pan zapewne wie. Niestety bez możliwości zapoznania się z dokumentami trudno mi doradzić cokolwiek. Zapraszam Pana do skorzystania z formularza kontaktowego.

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Działkowiczka 5 marca, 2015 o 20:26

Dzień dobry,
mam pytanie odnośnie mojej działki. Kupiłam ją jako budowlano-rolną i wystąpiłam o warunki zabudowy domku rekreacyjnego, które dostałam w 2012 r ale odłożyłam budowanie. Obecnie dostałam decyzję o zmianie podatku od nieruchomości ze względu na zmianę użytku gruntowego. Na korzyść dla mnie, bo podatek za teren rolny jest oczywiście mniejszy a ja płaciłam podatek za działkę budowlaną. Domyślam się, że gmina przystąpiła do tworzenia planu zagospodarowania terenu i „porządkuje” ewidencję gruntów i budynków. Moje pytanie brzmi: na jakiej podstawie gmina zmieniła mi użytek gruntowy na RV czyli rolny? Poza tym czy teraz będę mogła się budować na podstawie wydanych już warunków czy też one wygasną z powstaniem planu zagospodarowania. Skoro działka była zapisana jako BP RV to ktoś przede mną musiał odrolnić grunt więc skąd ta zmiana dokonana przez gminę? Pozdrawiam

Odpowiedz

Marcin Koperski 15 marca, 2015 o 09:50

Dzień Dobry Pani,

Żeby dobrze odpowiedzieć na Pani wątpliwości dotyczące zmiany w ewidencji gruntów potrzebna byłaby przynajmniej decyzja, którą Pani otrzymała. W tym celu zapraszam do kontaktu mailowego.

Możliwe, że gmina przystąpiła do porządkowania kwestii związanych z zagospodarowaniem i ma zamiar przystąpić do sporządzania planu, albo studium.

Decyzja o ustaleniu warunków zabudowy pozostaje w obrocie prawnym i można na jej podstawie uzyskać pozwolenie na budowę do momentu stwierdzenia jej wygaszenia. Oznacza to, że nawet jeżeli gmina uchwali plan to decyzja będzie obowiązywała. Dopiero wszczęcie odrębnego postępowania i jego zakończenie wydaniem decyzji o wygaszeniu WZ spowoduje brak możliwości uzyskania pozwolenia na budowę w oparciu o decyzję WZ.

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Dariusz 16 marca, 2015 o 21:29

Witam Serdecznie,

Planuję zakupić działkę rolną siedliskową (RV) o powierzchni 1,023ha, dla której w 1999 roku była wydana decyzja o WZ oraz pozwolenie na budowę. Właściciel jednak zmienił plany i budowa zakończyła się na założeniu dziennika budowy i zniwelowaniu części terenu, na którym miał stanąć dom. W międzyczasie działka została wpisana do obszaru Natura 2000. Czy powinienem spodziewać się problemów z uzyskaniem WZ ? Czy wcześniej wydane decyzje mogą być przesłanką do aktualnego stanowiska władz Gminy ?
Pozdrawiam,
Dariusz

Odpowiedz

Marcin Koperski 17 marca, 2015 o 08:59

Dzień Dobry Panu,

Wcześniej wydane decyzje WZ nie będą przesłanką do aktualnego stanowiska Gminy. Ewentualnie dla Pana może to być wskazówka w jaki sposób sformułować wniosek, chociaż z drugiej strony przez 16 lat mogło dojść do zmiany zagospodarowania działek znajdujących się w potencjalnym obszarze analizowanym i może się okazać, że nowe warunki zabudowy będą zupełnie odbiegały od tych ustalonych w 1999 roku. Wprowadzenie obszaru Natura 2000 może spowodować konieczność wcześniejszego uzyskania decyzji DUŚ, ale to zależy od zakresu Pana inwestycji. Rozumiem, że w Pana sytuacji decyzja o pozwoleniu na budowę z uwagi na brak działań wygasła. Szkoda bo najprościej byłoby przenieść taką decyzję na Pana, a nie przeprowadzać całą procedurę od nowa.

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Piotr 29 maja, 2016 o 21:55

Witam,

ja mam warunki zabudowy wydane w 2002 r. Oczywiście nic się na tej działce nie zadziało. Mamy 2016 – co powinienem zrobić, że te warunki zaktualizować?

Pozdrawiam,

Odpowiedz

Marcin Koperski 16 czerwca, 2016 o 17:12

Dzień Dobry Panie Piotrze,

Po prostu należy wystąpić z wnioskiem o wydanie nowych warunków zabudowy.

Pozdrawiam,

Marcin Koperski

Odpowiedz

Piotrek 16 czerwca, 2016 o 19:37

Działka LS, gmina nie chce wydawać nowych warunków

Odpowiedz

Marcin Koperski 17 czerwca, 2016 o 10:19

Jedynym powodem, dla którego gmina nie chce wydać Panu nowych warunków jest kwalifikacja działki jako LS?

Pozdrawiam,

Marcin Koperski

Odpowiedz

Piotrek 15 sierpnia, 2016 o 13:07

Gmina tlumaczy to stanowiskiem lasow państwowych. Ale jakie ono jest, tego nie wie nikt. Byc moze bede mial temat/sprawe dla Pana. Na chwile obecna wystapie ale jaka bedzie decyzja moge z gory zalozyc.

Odpowiedz

Marcin Koperski 16 sierpnia, 2016 o 10:43

To rzeczywiście ciekawe, że nie udostępnili Panu tego stanowiska.

W razie potrzeby zapraszam Pana do bezpośredniego kontaktu mailowego.

Pozdrawiam,

Marcin Koperski

Odpowiedz

Adam 29 sierpnia, 2017 o 22:15

Witam i pozdrawiam.
Proszę o radę w poniższej sprawie.
W 2008 r. Właściciel działki o pow. ok. 2,6 ha uzyskał decyzje o warunkach zabudowy na wybudowanie na tej działce 20 budynków mieszkalnych. Z uwagi na fakt ze w skład działki wchodzą grunty typu R oraz LS wymieniona decyzja przed jej wydaniem została uzgodniona ze Starostwem oraz Regionalnymi Lasami.
Następnie Właściciel podzielił wymienioną działkę na 20 działek zaczął je sprzedawać.
Jedną z nich w 2008 r. kupiłem i w 2010 r. otrzymałem na nią WZ-kę na budowe domu jednorodzinnego.
Ponieważ moje działka to w całości LS decyzja przed jej wydaniem została pozytywnie zaopiniowana przez Regionalne Lasy. Podobne WZ-ki otrzymali właściciele 4 sąsiednich działek na których gruntem był LS.
Decyzje uprawomocniły się.
W czerwcu 2017 r. zwróciłem się do Lasów o wyłączenie z produkcji leśnej części działki przeznaczonej pod zabudowę.
W dn. 28.08. otrzymałem decyzję odmowną ws wyłączenia i pouczenie o odwołaniu od decyzji do Dyrekcji Generalnej.
Czy Regionalne lasy które uzgodniły decyzje w 2008 i 2010 r. mogły teraz odmówić wyłączenia?

Odpowiedz

Marcin Koperski 29 sierpnia, 2017 o 22:30

Dzień dobry Panie Adamie,

Mogły odmówić. Uzgodnienie WZ-tki, a decyzja o wyłączeniu z produkcji leśnej to dwie różne kwestie.

Natomiast zasadnicze pytanie odnosi się do tego, czy w Pana sprawie były przesłanki do tego, żeby wydać decyzję odmowną, ewentualnie jakie były powody wydania takiej decyzji (np. czy prawidłowo ustalono stan faktyczny). Ale bez analizy treści decyzji oraz stanu faktycznego nie jestem w stanie udzielić Panu takiej odpowiedzi.

Pozdrawiam,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Adam 31 sierpnia, 2017 o 08:22

Dziękuję za zainteresowanie się tematem.
Mógłbym droga mailową przesłać treść decyzji w celu jej analizy. Proszę o adres.

Odpowiedz

Marcin Koperski 31 sierpnia, 2017 o 10:33

Panie Adamie,

Zapraszam do kontaktu: marcin.koperski@kancelariakoperski.com.pl

Pozdrawiam,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.koperski@kancelariakoperski.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: