Nowelizacja prawa budowlanego czeka na podpis Prezydenta.

Marcin Koperski        02 marca 2015        8 komentarzy

Nie wiem jak Twoje, ale moje ostatnie trzy tygodnie były niezwykle intensywne.

Powiem Ci, że chociaż bardzo przyjemne, to rozwożenie zaproszeń na własny ślub jest też czasochłonne i męczące, szczególnie, gdy w ciągu dnia trzeba za kierownicą spędzić prawie 10 godzin. Na szczęście spotkania z dawno nie widzianą rodziną potrafią to zmęczenie wynagrodzić. Niestety duża ilość wyjazdów sprawiła, że dopiero dzisiaj mam chwilę czasu, żeby napisać Ci o tym, co dzieje się z nowelizacją prawa budowlanego.

Sejm 20 lutego 2015 roku głosował nad poprawkami Senatu do projektu ustawy nowelizującej prawo budowlane.

Oznacza to, że nowelizacja prawa budowlanego jest już gotowa (tutaj znajdziesz ostateczny tekst ustawy) i do wejścia w życie ustawy potrzebne są jeszcze trzy rzeczy:

Podpis Prezydenta.

Ogłoszenie w Dzienniku Ustaw i upływ trzy miesięcznego vacatio legis.

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paweł 5 marca, 2015 o 14:59
Marcin Koperski 5 marca, 2015 o 15:05

Dzień Dobry Panu,

Taki był los poprzedniej próby nowelizacji prawa budowlanego. Obecna nowelizacja jest w tym momencie u Prezydenta. I chociaż nie można nigdy nic na 100% powiedzieć to raczej zostanie ta ustawa podpisana.

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

monika 13 marca, 2015 o 18:58

witam czy jest wiadomo czy Prezydent podpisal ta ustawe? lub do kiedy ma czas na podpisanie?

Odpowiedz

Marcin Koperski 14 marca, 2015 o 13:35

Dzień Dobry Pani,

Zapraszam do lektury wpiu tam znajdzie Pani wszystkie informacje.

Pozdrawiam serdecznie 🙂
Marcin Koperski

Odpowiedz

Pati100 17 marca, 2015 o 14:50

Obecnie na zgłoszenie można budować wiatę do 25 m2, ujęcie wód podziemnych do 30 m głębokości i 5 m od działki sąsiada.
Ciekawi mnie jak wyglądać będzie sprawa dokumentów, które trzeba załączyć do zgłoszenia. Obecnie jest że jak urzędnik uzna (dokumenty, rysunki, szkice). Bardzo różnie jest to interpretowane w różnych starostwach – według własnego uznania. Dla urzędników rysunek, szkic to projekt, np. zgłoszona wiata – kąt nachylenia dachu – czym kryty zadaszenie, posadowienie na jakich belkach – wysokość, szerokość, ilość, zakotwiczenie. Trzeba było opisać i narysować w 4 rzutach. Odrębna sprawa studnia – opis i projekt bo jak to inaczej nazwać określenie głębokości, usytuowania czy 7 m czy 8 m. Zgłosiłam – ok 7m i głębokości do 30m i to był błąd. Na pięć dni przed upływem terminu, zostałam wezwana do uzupełnienia dokumentówaby dokładnie określić głębokość i usytuowanie. Mam pytanie 1) Czy faktycznie termin 30 dni biegnie od początku od chwili dołączenia rysunków . To nie był sprzeciw, tylko postanowienie o uzupełnieniu dokumentów.? Na moje pytanie, gdzie w przepisach jest, że termin od uzupełnienia dokumentów biegnie od początku, wzruszyła pani urzędnik ramionami.
2) Czy będzie doprecyzowane co jest wymagane do konkretnego zgłoszenia?

Odpowiedz

Marcin Koperski 19 marca, 2015 o 13:02

Dzień Dobry Pani,

Niestety 30-dniowy termin do wniesienia sprzeciwu rozpocznie swój bieg po dokonaniu przez Panią uzupełnienia zgłoszenia lub rozpocznie swój bieg na dzień następny po upływie terminu, w którym organ wezwał Panią do dokonania uzupełnienia. Urzędniczka nie wskaże Pani stosownego przepisu, ponieważ w obecnym brzmieniu ustawa takiego zapisu nie posiada. Kwestię rozpoczęcia biegu tego terminu rozstrzygnęło orzecznictwo sądów administracyjnych, które stoi na stanowisku, że wyłącznie kompletne, tj. spełniające ustawowe wymagania, zgłoszenie wywołuje skutek w postaci rozpoczęcia biegu wskazanego wyżej terminu. Oznacza to, że organ musi mieć zagwarantowane pełne 30 dni na podjęcie czynności wyjaśniających oraz sprawdzających w odniesieniu do zgłoszenia i zajęcie stanowiska bądź też przekazanie stronie ewentualnego sprzeciwu.

Żadnego doprecyzowania co jest wymagane do konkretnego zgłoszenia w ustawie Pani również nie znajdzie. Nadal dużo będzie zależało od stanowiska i uznania urzędnika. Generalnie powinny to być takie rysunki i szkice, które w sposób niebudzący wątpliwości określą zakres inwestycji. Jeżeli wskazała Pani wartość około 7m i do 30m to organ mógł uznać to za zbyt ogólne i dlatego żąda od Pani doprecyzowania.

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Małgorzata 30 marca, 2015 o 00:30

Witam Pana Chciałabym wybudować dom letniskowy /70 m2/ na działce wydzierżawionej. Czy nowe prawo o zgłoszeniu dotyczyć będzie tez domkow letniskowych.Chciałabym zeby to był domek tzw całoroczny. Serdecznie pozdrawiam Małgorzata

Odpowiedz

Marcin Koperski 1 kwietnia, 2015 o 21:46

Dzień dobry Pani Małgorzato,

Jeżeli zakwalifikuje Pani inwestycję jako budowę budynku rekreacji indywidualnej to zgłoszenie jest dopuszczalne do budynków o powierzchni do 35 m2.

Pytanie czy w Pani przypadku nie warto zastanowić się nad zgłoszeniem budowy domu jednorodzinnego, skoro i tak ma on być całoroczny.

Pozdrawiam serdecznie,
Marcin Koperski

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.koperski@kancelariakoperski.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: