Zgłoszenie, a projekt budowlany.

Marcin Koperski        18 marca 2015        Komentarze (0)

Ostatnio na blogu sporo wpisów dotyczyło przebiegu prac związanych z nowelizacją prawa budowlanego. Dzisiaj trochę inny temat, jednak mocno powiązany z samym faktem oczekujących na wejście w życie zmian w prawie budowlanym.

W jeszcze obowiązujących przepisach ustawy prawo budowlane wskazany w temacie problem nie istnieje. Do tej pory ustawodawca wyraźnie oddzielał powyższe kwestie. Kiedy możliwe jest dokonanie zgłoszenia nie potrzebny Ci jest projekt budowlany. Będą oczywiście czasami potrzebne jakieś szkice, czy rysunki, ale nie potrzebujesz do ich wykonania osoby posiadającej stosowne uprawnienia i możesz to zrobić sam.

Nowelizacja wprowadza trzy przypadki, kiedy do zgłoszenia potrzebować będziesz projekt budowlany sporządzony przez osobę posiadającą stosowne uprawnia. Jeśli tego nie zrobisz będziesz wezwany przez organ do uzupełnienia braku formalnego.

Po pierwsze, projekt budowlany będziesz musiał załączyć do zgłoszenia obejmującego zamiar budowy lub przebudowy wolno stojącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

Podobny obowiązek dotyczyć będzie sytuacji, której przedmiotem zgłoszenia będzie wolnostojący parterowy budynek stacji transformatorowej lub kontenerowej stacji transformatorowej o powierzchni zabudowy do 35 m2.

Trzecim przypadkiem jest budowa sieci: elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, telekomunikacyjnych.

Wszystkie powyżej wymienione przypadki dotyczą kategorii inwestycji w stosunku, do których obecnie obowiązująca ustawa wymaga pozwolenia na budowę, a nowelizacja wprowadza możliwość dokonania zgłoszenia. W pozostałych przypadkach, jak dotychczas, do skutecznego dokonania zgłoszenia projekt budowlany nie będzie Ci potrzebny.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.koperski@kancelariakoperski.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: