Kiedy kierownik budowy może wstrzymać roboty budowlane?

Marcin Koperski        19 maja 2014        2 komentarze

Przychodzi w końcu ten moment, kiedy po załatwieniu wszystkich urzędowych formalności rozpoczynasz planowaną inwestycję. Z reguły, po chwili euforii, zaczynasz myśleć o tym, żeby jak najszybciej zakończyć budowę. Każdy przestój i wstrzymanie robót budowlanych powoduje duży stres i oddala Cię od celu.

Każdy zastój może być również powodem konfliktów pomiędzy Tobą, wykonawcami czy też kierownikiem budowy. Osobiście uważam, że do rozwiązywania konfliktów i znajdywania kompromisów konieczne jest chociaż częściowe poznanie i zrozumienie drugiej strony. Dlatego dzisiaj opowiem Ci w jakich okolicznościach kierownik budowy może wstrzymać roboty budowlane. Myślę, że posiadając tą wiedzę uda Ci się uniknąć niepotrzebnych sporów, co pomoże w sprawnym rozwiązaniu pojawiających się problemów.

Musisz wiedzieć, że jednym z podstawowych obowiązków kierownika budowy jest kierowanie robotami budowlanymi zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym w sposób niezagrażający bezpieczeństwu. Aby zapewnić skuteczną realizację wskazanych obowiązków ustawodawca wyposażył kierownika budowy między innymi w uprawnienie do wstrzymania robót budowlanych.

Kierownik budowy ma więc prawo, a nawet obowiązek, do wstrzymania robót budowlanych w sytuacji, kiedy dalsze ich prowadzenie może stanowić zagrożenie. Zagrożenie nie zawsze ograniczać będzie się do nieruchomości, na której prowadzone są roboty budowlane. Może się zdarzyć, że kontynuacja robót budowlanych może spowodować zagrożenie dla nieruchomości sąsiednich, również w takiej sytuacji kierownik budowy będzie uprawniony do wstrzymania robót budowlanych oraz powiadomienia o tym fakcie stosownych organów.

Drugim przypadkiem, kiedy kierownik budowy zobowiązany jest do wstrzymania prowadzonych robót budowlanych jest stwierdzenie przez niego wykonywania robót budowlanych w sposób niezgodny z projektem budowlanym. W tej sytuacji musisz się liczyć z tym, że roboty budowlane będą wstrzymane do czasu, kiedy uzyskasz decyzję o zmianie pozwolenia na budowę.

Skoro już wiesz, kiedy może dojść do wstrzymania robót budowlanych nasuwa się pytanie, czy można jakoś temu przeciwdziałać.

W pierwszym przypadku jest to trudne. Często są to przypadki losowe, które ciężko było przewidzieć. A w momencie, kiedy dochodzi do wstrzymania robót budowlanych na prewencję jest już za późno. Zagrożenie występuje i do czasu jego usunięcia kontynuacja robót budowlanych jest niemożliwa.

Natomiast w drugim przypadku, jeśli zamierzasz do zmiany pozwolenia na budowę, odpowiednie zaplanowanie procesu inwestycyjnego powinno skrócić maksymalnie okres wstrzymania robót budowlanych. Warto wcześniej porozmawiać z kierownikiem budowy o planowanych zmianach, aby umożliwić mu ustalenie odpowiedniej kolejności prowadzonych robót budowlanych.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

arek 26 maja, 2014 o 20:01

Wstrzymanie budowy przez kierownika budowy na wniosek jego samego, to „strzał w stopę”. Taka sytuacja jednoznacznie wskazuje o nieudolności prowadzonych robót przez kierownika budowy. W tej sytuacji bezwzględnie należy zmienić kierownika budowy i powiadomić nadzór budowlany.
Realne zagrożenie wstrzymania robót budowlanych przez kierownika budowy to :
– wpis do dziennika budowy dokonany przez projektanta lub inspektora nadzoru inwestorskiego,
– okoliczności wynikające z kontroli nadzoru budowlanego i postępowania jakie może być prowadzone.
Kierownik budowy to „przyjaciel” na dobre i złe Inwestora.
Chyba, że Inwestor zdecydował się na Generalnego Wykonawcę z Kierownikiem budowy. To inna historia, która grozi nadużyciami – takich kombinacji Inwestorom zdecydowanie odradzam:)

Odpowiedz

Marcin Koperski 27 maja, 2014 o 10:25

Dziękuje Panu za komentarz 🙂

W przypadku modelowym mogę się z Panem zgodzić. Praktyka ma jednak to do siebie, że potrafi zaskakiwać na każdym kroku. W końcu uczestnicy procesu budowlanego są ludźmi. Spotykałem się już z przypadkami, w których kierownik budowy potrafił odmawiać wydania inwestorowi dziennika budowy, czy też sytuacjami, kiedy inwestor podejmował decyzje o zmianach w projekcie bez wiedzy kierownika budowy. Dlatego uważam, że „przyjaźń” pomiędzy uczestnikami procesu budowlanego potrafi być szorstka. Niezależnie od tego, czy kierownik budowy pracuje dla Generalnego Wykonawcy, czy bezpośrednio dla inwestora.

Wstrzymanie robót budowlanych zawsze powinno być ostatecznością, jednak uważam, że warto wiedzieć kiedy może nastąpić. A dla kierownika budowy taki „strzał w stopę” czasami może okazać się ostatnią deską ratunku.

Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.koperski@kancelariakoperski.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: