Odpowiedzialność karna za samowolę budowlaną.

Marcin Koperski        27 czerwca 2014        Komentarze (0)

Ostatnie dwa tygodnie to mundialowe szaleństwo. Przyznam się, że raz na cztery lata daje się uwieść magii piłki nożnej i poświęcam czas na oglądanie jak największej liczby spotkań. I tak w ciągu tych dwóch tygodni obejrzałem więcej meczów, niż przez cały ostatni rok, ale dla kilku z nich było warto. Wkrótce rozpocznie się faza pucharowa, będzie więcej „piłkarskich szachów”, ale mam nadzieję, że jak co cztery lata będzie kilka spotkań, o których długo będą wspominać komentatorzy.

Dzisiaj, w przerwie pomiędzy fazą grupową a fazą pucharową, chciałbym opowiedzieć Ci o jednej z konsekwencji, o której często zapominamy w przypadku przystąpienia do realizacji samowoli budowlanej.

Rozpoczynając roboty budowlane bez uprzedniego dokonania zgłoszenia lub pozwolenia na budowę w większości przypadków najczęściej zdajesz sobie sprawę, że może to skutkować wszczęciem postępowania legalizacyjnego.

Zdajesz również sobie sprawę, że wynikiem takiego postępowania może być nałożenie obowiązku opłaty legalizacyjnej a nawet nakazanie rozbiórki dopiero co postawionego obiektu budowlanego.

Jednak rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, że realizacja samowoli budowlanej może prowadzić również do odpowiedzialności karnej.

Prawo budowlane wyraźnie formułuje przesłanki odpowiedzialności karnej za realizację każdych robót budowlanych, których rozpoczęcie nie było poprzedzone uzyskaniem pozwolenia na budowę lub dokonaniem zgłoszenia. Zakres robót budowlanych nie wymagających uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia jest bardzo wąski. Można więc powiedzieć, że właściwie prawie każde rozpoczęcie robót budowlanych bez uprzedniego zgłoszenia lub pozwolenia na budowę może skutkować odpowiedzialnością karną.

Co Ci grozi.

Za realizację samowoli budowlanej ustawa przewiduje karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Musisz przy tym pamiętać o tym, że organ nadzoru budowlanego, w przypadku stwierdzenia samowoli ma obowiązek powiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Jeśli więc Twoja samowola wyjdzie na jaw nie unikniesz postępowania przed prokuraturą.

Na pocieszenie mogę Ci powiedzieć, że w dużej większości przypadków (szczególnie przy sprawach o mniejszym znaczeniu) postępowania takie umarzane są ze względu na małą społeczną szkodliwość czynu.

Chociaż prawdopodobieństwo skazania za samowolę budowlaną nie jest wysokie to wydaje mi się, że jest to wystarczający powód, żeby zadbać o to, żeby prowadzone przez Ciebie roboty budowlane były wykonywane zgodnie z prawem. Osobiście uważam, że lepiej poświęcić kilka dni a nawet tygodni przed rozpoczęciem budowy na wszelkie formalności, niż później stresować się konsekwencjami.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/procesbudowlanyblog.pl/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcina Koperskiego z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.koperski@kancelariakoperski.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: